Doniesienie z nowych badań naukowych
Choroba Alzheimera to najczęstsza przyczyna poważnych zaburzeń neurokognitywnych, dotykająca obecnie około 44 milionów ludzi na całym świecie. W miarę postępu badań naukowych, odkrywane są nowe aspekty tej choroby, w tym nietypowe objawy, które mogą występować u pacjentów. Niniejsze badanie dostarcza istotnych informacji na temat zastosowania karbamazepiny w terapii abnormalnych ruchów, które mogą pojawić się w późniejszych stadiach choroby Alzheimera. W artykule przedstawiamy przypadek 87-letniej kobiety, u której zaobserwowano takie objawy, a leczenie niską dawką karbamazepiny przyniosło znaczną poprawę.
Opis przypadku: nietypowe objawy u pacjentki z chorobą Alzheimera
Pacjentka, 87-letnia kobieta, była hospitalizowana z powodu abnormalnych ruchów. Diagnoza choroby Alzheimera została postawiona na podstawie wyników klinicznych, neuropsychologicznych oraz biologicznych. Analiza płynu mózgowo-rdzeniowego wykazała podwyższone poziomy białka tau oraz innych biomarkerów charakterystycznych dla choroby Alzheimera. W przeszłości pacjentka przeszła poważny wypadek drogowy, co mogło wpłynąć na jej stan zdrowia. Mimo że choroba Alzheimera była w stadium łagodnym do umiarkowanego, pacjentka zaczęła doświadczać nietypowych ruchów, które nasilały się w miarę upływu czasu.
Objawy i diagnostyka: jak zidentyfikowano przyczynę?
Abnormalne ruchy, które występowały u pacjentki, były niekontrolowane, anarchiczne i najczęściej dotyczyły kończyn górnych. Epizody trwały około 30 minut, nie towarzyszyła im utrata przytomności ani kontrola pęcherza. W celu wykluczenia epilepsji, wykonano elektroencefalogram (EEG), który nie wykazał cech typowych dla tego schorzenia. Badania obrazowe, w tym rezonans magnetyczny, ujawniły atrofie korową i inne zmiany typowe dla choroby Alzheimera, jednak nie znaleziono innych przyczyn abnormalnych ruchów. Ostatecznie, podejrzewano, że objawy te mogą być związane z chorobą Alzheimera.
Wyniki leczenia karbamazepiną: znacząca poprawa stanu pacjentki
W ramach terapii, pacjentka została poddana leczeniu niską dawką karbamazepiny (100 mg dwa razy dziennie). Już w ciągu 72 godzin od rozpoczęcia leczenia, abnormalne ruchy ustąpiły. Tak szybka i znacząca poprawa wskazuje na potencjalną skuteczność karbamazepiny w leczeniu nietypowych objawów związanych z chorobą Alzheimera. Efekt terapeutyczny nie tylko poprawił jakość życia pacjentki, ale również otworzył nowe możliwości w zarządzaniu podobnymi objawami u innych pacjentów z chorobą Alzheimera.
Dyskusja: znaczenie wyników w kontekście klinicznym
W literaturze medycznej opisano już przypadki stosowania karbamazepiny w leczeniu nietypowych objawów u pacjentów z chorobą Alzheimera, jednak dotychczas skupiano się głównie na zaburzeniach behawioralnych. Nasze badanie dostarcza nowych informacji na temat możliwości zastosowania karbamazepiny w przypadku abnormalnych ruchów, które nie były wcześniej szeroko opisywane. Warto zauważyć, że karbamazepina ma działanie przeciwpadaczkowe oraz stabilizujące nastrój, co czyni ją interesującą opcją terapeutyczną.
Podsumowanie: nowa perspektywa w leczeniu choroby Alzheimera
Przypadek pacjentki z chorobą Alzheimera, u której zaobserwowano abnormalne ruchy, a następnie uzyskano znaczną poprawę stanu zdrowia po zastosowaniu karbamazepiny, jest dowodem na to, że nietypowe objawy mogą być skutecznie leczone. W przyszłości warto przeprowadzić badania kliniczne, które pozwolą na lepsze zrozumienie i zastosowanie tego leku w terapii pacjentów z chorobą Alzheimera. Nasze doniesienie ma na celu zwiększenie świadomości o możliwości stosowania karbamazepiny w takich przypadkach oraz zachęcenie do dalszych badań w tym kierunku.
Bibliografia
Manckoundia Patrick, Vovelle Jérémie, Cancemi Sylvia, Mahmoudi Rachid and Renoncourt Thomas. Movement Disorders that Occurred as Late Manifestations of Alzheimer’s Disease Controlled by a Low dose of Carbamazepine. European Journal of Case Reports in Internal Medicine 2024, 11(12), 52-68. DOI: https://doi.org/10.12890/2024_004943.